Bize Ulaşın: 0542 619 01 81
Boşanma Süreci Sorunları
  • admin
  • 19-Ekim-2020
  • 0 yorum
715 Okundu

Boşanma Süreci Sorunları

Evlilik, iki hayatın ortak bir payda da buluşması olayıdır. Yalnız bu durum her zaman istediğimiz gerçekleşmeyebilir. Bir ömür boyu sürmesi planlanan evlilik kısa süre sonra devam edilemeyecek bir noktaya gelebilir. Bu aşama da çiftler için evlilik süreci yerini boşanma sürecine bırakır.

Boşanma da evlilik gibi bir olaydır.

Boşanma kararı da Tek bir olay ya da durumdan ziyade bir sürü olayın yaşanması, sürekli bir duygusal yıkımın birikmesiyle alınan bir karardır. Boşanma, kişilerin arasında duygusal ve kişisel birliğin bitmesi anlamına gelmektedir. Yalnız bu birliğin bitirilmesi çiftler için çok da kolay değildir. Çünkü boşanma kararı alana kadar yaşanmış olan olaylar kişilerde çok yoğun öfke birikimine, depresif bir ruh haline, umutsuzluk ve karamsarlık duygularına sebep olabilmektedir. Bu olumsuz duyguların ortaya çıkması sürecinin kendi doğası gereği ortaya çıkmaktadır.

İlişkimizde olaylar olumsuz olduğu için, eşimizle ilişkimiz istediğimiz gibi gitmediği için en önemlisi de evliliğimize dair var olan beklentilerimizin karşılanmaması ve dolayısıyla bizde hayal kırıklığı oluşturması bizim çökkün duygular içinde olmamıza sebep olmaktadır. Boşanmaya sebep olan nedenler ilişkiden ilişkiye fark göstermektedir. Kimi ilişkilerde üçüncü bir kişinin varlığı, bazı ilişkilerde çok farklı karakterlerde olmak, bazı ilişkilerde maddi sıkıntının getirdiği anlaşmazlıklar vs. olabilmektedir. Buraya kadar bahsettiklerimiz boşanma öncesinde yaşananlarla ilgili kısımlardır.

Boşanma kararını bir şekilde alan çiftler için boşanma süreci başlamış diyebiliriz. En sık görülen şey boşanma kararı alındıktan sonra çiftler ayrı ayrı evlerde yaşamaya başlamalarıdır. Bu durum boşanma kararı aldıklarının bir göstergesi gibidir.

Çiftlerin boşanma ile ilgili olarak profesyonel yardım almak için  bize gelmelerinin iki sebebi vardır.

Birincisi; hemen boşanma öncesi acaba doğru bir karar verip vermediklerini anlayabilmek için, ikincisi; de boşanma kararını verdikten sonra bunu sağlıklı bir biçimde nasıl yapabiliriz diyedir. İkinci durumda genel de çocukları olan çiftler için geçerli bir durumdur. Çünkü yaşanacak bu durumdan çocukların nasıl etkileneceğini bilmek ve ona göre hareket etmek isterler. Çocukların bu durumdan en az zararla çıkmalarını istemektedirler. Birinci sebepte çiftlerin çocukları olsun ya da olmasın bu belirleyici olmamaktadır. Çiftler hayatları için önemli bir karar vermektedir.

Bu bilinçle hareket edilerek birde yardım alalım belki de bu evlilik kurtulur düşüncesine sahip olabilmektedirler. Evli çiftler için Boşanmak basit bir olay değildir. Hatta bu noktaya gelene kadar çok fazla çatışma yaşamış oldukları ve ilişkileri ve kendileri çok fazla yıprandığı için sağlıklı karar veremediklerini düşünerek profesyonel bir yardım için arayış içine girerler. Verilen bu kararın doğruluğunu daha tarafsız ve profesyonel bir ortamda test etmek isterler. Bu durumda alınan evlilik terapisi kişiler için evlilikleri için daha sağlıklı bir şekilde karar vermelerini sağlar. Terapi ile birlikte çiftler kendilerini daha iyi bir duygu duruma getirirler ve alacakları karara dair hayatları ile ilgili olarak daha kontrollü hissederler. Böylelikle ister boşanmaktan vazgeçsinler ister boşanma kararını uygulasınlar hayatlarına dair kendilerini daha kontrollü hissettikleri için bu süreci daha kolay sürdürebilmektedirler. Çünkü nasıl olursa olsun boşanma süreci çiftler için kolay bir süreç değildir. Bu durumdan sadece kendilerini değil varsa çocukları ve her iki taraf için ailelerinin boşanma ile ilgili tutumları ekonomik anlamda oluşacak olan düşüş, evli bir kişi olmaktan boşanmış bir kişi olmaya dair sosyal anlamda yaşanan rol-statü değişimi bütün bunlar boşanma sürecinde çiftlerin karşı karşıya kaldıkları sorunlardır. Bazen çiftler bu sorunlarla baş etme gücünü kendinde bulamayabilir ve yardım almak isteyebilir.

Evlilik içinde yaşanan sıkıntılar, boşanma süreci içindeki sorunlarla baş etme gücünü kendinizde bulamıyorsunuz yardım almak sizin için çok iyi bir adım olabilir.

Evlilik ve boşanmaya dair her türlü yardım talebiniz için bizimle İLETİŞİM’e geçebilirsiniz….

Sosyal bağlantılarınız bu yazıyı okumak isteyebilir.
    • Blog Yazarı

Sen de Yorumla!

En Son Eklenen Makaleler