Bize Ulaşın: 0542 619 01 81
Evlilik Öncesi Danışmanlık Evliliğe Hazırlık
  • admin
  • 19-Ekim-2020
  • 0 yorum
606 Okundu

Evlilik Öncesi Danışmanlık Evliliğe Hazırlık

Bugün birçok çift evlilik öncesinde kafasında olan sorular için bir bilene danışmak yaşadıklarına dair danışmanlık almak istemektedir.  Evlilik öncesi alınacak danışmanlık neden önemlidir diye bir soruyu cevaplamak istersek evlilik sürecinde yaşanan stresle birlikte çatışmaların artmasını,

ilişkinin evlilik gibi resmi bir boyut kazanacak olması ile ilgili olarak doğru mu yapıyorum?

Doğru insanla mı evleniyorum?

Acaba evlilik için doğru zaman mı?

Gibi soruların zihnimizi meşgul edip bizi rahatsız etmesini örnek olarak saymak yeterli olacaktır.

Evlilik öncesi danışmanlık almak hem ilişkinin evlilik gibi bir resmi boyuta taşınırken ki sürecinde destekleyici olması, hem de evlilik ile ilgili beklentileri netleştirmek, çiftlerin birbirinden farklı olan yönleriyle ilgili farkındalık kazandırması açısından oldukça yararlıdır. Bu farklılıkları tolere edip edemeyeceğinizi, tolere etmek isterseniz bunu nasıl yapacağınız hakkında doğru davranışları geliştirme konusunda aydınlatıcı olacaktır.

Evlilik öncesi danışmanlıktan ilk defa evlenecek çiftler, ikinci evliliğini yapan çiftler faydalanmaktadır. İkinci evliliklerini yapacak çiftler hem kendileri hem de varsa önceki evliliklerinden olan çocukları hakkında nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmek için uzman psikologdan yardım almaktadır.

Evlenecek çiftler yoğun olarak nişanlılık evresinde yoğun tartışmalar yaşayabilmektedir. Nerede oturulacağına, hangi aileye yakın olacağına, evin nasıl dekore edileceği, düğün mü, nikâh mı olacağı, düğüne hangi taraftan kaç kişi çağırılacağına kadar bir sürü konuyla ilgili olarak ciddi boyutlara varan tartışmalar yaşamaktadır.

Bu zor zamanlarda çiftler kişiliklerin bugüne kadar görünmeyen yönlerini göstermeye başlarlar. Her iki tarafta bu yönlerden epey rahatsız olurlar. Benim tanıdığım kişi sen değildin, çok değiştin demeye başlarlar. Aslında kişilik değil, olaylar farklılaştırmıştır. Bu farklılaşan durumlar daha önce yaşanmadığı için ortaya verdiğimiz tepkilerin çıkmaması da doğaldır. Burada önemli olan biraz daha gözlemci olup biz ne yaşıyoruz, bunları yaşamamızın sebeplerini bulmaya çalışarak, çözümler üretmek için çabalamak gerekir. Şayet bunları yapıyor olmanıza rağmen ilişkinizde çatışmalar ve tartışmalar bitmiyorsa uzman psikologdan yardım alabilirsiniz.

Bu konuda destek almak isterseniz iletişim bilgilerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

Sosyal bağlantılarınız bu yazıyı okumak isteyebilir.
    • Blog Yazarı

Sen de Yorumla!

En Son Eklenen Makaleler