Bize Ulaşın: 0542 619 01 81
Nasıl Bir Tatil Yapmalıyız?
  • admin
  • 17-Ekim-2020
  • 0 yorum
263 Okundu

Nasıl Bir Tatil Yapmalıyız?

Tatil birçoğumuz için artık bir ihtiyaç haline geldi. Herkes kendisini bir şekilde rahatlamanın yolunu aramaktadır. Bunu da farklı bir yerlere gidip, farklı bir şeyler yaparak elde etmeye çalışmaktadır.  Çalışan, okuyan birçok kişi tatilini şartları ve fırsatları doğrultusunda, yaz aylarında yapmayı tercih etmektedir. Yaz aylarının tercih edilmesinin sebeplerinden biri ülkemizde tatil anlayışının deniz, güneş ve kum ile ilişkilendirilmesinden kaynaklanmaktadır. Gerçi son yıllarda kış tatili yapanların sayısı giderek artmaktadır.

Tatil neden yapılmalı?

Tatil yapmadan bir hayat yaşayamayız mı? Modern insanlar için tatil olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. İş yaşantısından bunalan kişiler, biraz olsun bu ortam uzaklaşmak için hayatlarının planları arasına tatili de ekledi. İnsanlar için tatilin bir diğer anlamı da sevdikleri kişilerle birlikte bir şeyler yapabilmektir. Ayrıca, güç toplamak, kendini rahatlatmak, yaşadığı rutin hayatın dışına çıkma isteği de tatil yapmada çok etkin bir rol oynamaktadır. Bazı önemli kararlar verebilmek, hayatların ciddi değişimler yapacak kişilerin tatil sonrasında bu tür kararlarını uygulamaya koyduklarını da görmekteyiz. Bu açılardan baktığımızda tatil yapmak için birçok sebep etkin olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda tatil yapan erkeklerde kalp krizi riskinin yapmayanlara oranla daha az olduğu çıkmaktadır. Tatilin yaşanan stresi azalttığı artık bilenen bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu kadar farklı sebeplerle tatil yapma isteğimiz varken, nasıl bir tatil yapmalıyız? Tatil de asıl olan iki amaç hem fiziki yorgunluğu hem de psikolojik yorgunluğu gidermektir. Fiziki yorgunluğu gidermek çok zor bir olay değildir. Bir bilemediniz iki gün içinde dinlendiğiniz sürece fiziki yorgunluğu bitirmek nispeten mümkündür. Önemli olan zihinsel-psikolojik yorgunluğu gidermektir. Bunun içinde zihnimizi meşgul edecek ve zevk verecek değişik aktivitede bulunmak önemlidir. Şayet zihnimiz hala iş yerindeki sorunlarla meşgul ise 15 gün bir fiil tatil yapsanız da kendini dinlenmiş ve zinde hissedemezsiniz.

Bunun yerine; bizim için bugüne kadar deneyimlemediğimiz bazı aktiveteler yapmak, hiç görmediğimiz yerlere gitmek psikolojik yorgunluğumuzu giderip bizi daha zinde kılacaktır. Çünkü beyin yeni olan durum ve olaylarla karşılaştığında; mevcut durumu daha kavrayabilmek için yoğun olarak onun üzerine çalışmak durumunda kalacaktır. Bu da bizi geride bırakmak istediğimiz ne varsa onu orada bırakmamıza yardımcı olacaktır.

Her ne olursa olsun, tatil yapmak hem fiziksel hem de zihinsel anlamda insanlara iyi gelmektedir. Kendimize iyi gelecek bir tatil programı yapmak; belki de önümüzdeki bir yıl içinde en azından diğer tatil zamanı gelene kadar bizim için bir itici güç ve olumlu bir motivasyon olacaktır. Herkese iyi tatiller…

Sosyal bağlantılarınız bu yazıyı okumak isteyebilir.
    • Blog Yazarı

Sen de Yorumla!

En Son Eklenen Makaleler