Bize Ulaşın: 0542 619 01 81
Psikoloğa gitmeye gerek var mı? Ne zaman psikoloğa gitmeliyim?
  • admin
  • 19-Ekim-2020
  • 0 yorum
1.219 Okundu

Psikoloğa gitmeye gerek var mı? Ne zaman psikoloğa gitmeliyim?

Psikoloğa gitmem gerekir mi, ne zaman psikoloğa gitmeliyim?

Psikoloğa gitmem gerekir mi? Ne zaman psikoloğa gitmeliyim? İnsanlar ciddi sıkıntıları olmada psikoloğa gitmeli mi? Bu sorular sıkça sorulanlardan sadece birkaçı ve buna benzer bir sürü soru insanların kafasını meşgul etmektedir. Günümüzde psikolojik sağlıkla ilgili bilinçlenme ve insanların kendi ve değer verdiklerinin psikolojik sağlığıyla alakasının artması, psikoloğa gitmek için ‘psikolojik olarak ciddi sıkıntılar yaşamak’ gerektiği inancı yavaş yavaş azaltmaktadır.

Ciddi bir psikolojik rahatsızlık yaşayan kişiler, ciddi sıkıntılar yaşamayanlara oranla daha fazla psikoloğa gidiyor ve terapi görüyor.  Aslında terapi, ciddi sıkıntılar yaşamayan  ‘sağlıklı’ kişiler için de çok fazla yarar sağlayabilir. Bu yararlardan en önemlisi kişinin psikoterapi ile kendisini tarafsız bir kişi olan psikolog tarafından başka bir açı ile değerlendirebilmesidir. Psikoterapi desteği ile birlikte kişi, günlük hayat sıkıntıları, iş ve özel hayat dengesi, eş, arkadaş, aile ilişkileri, geleceğe dönük hedefleri ile ilgili pek çok konuda bir farkındalık kazanabilir. Birçok kişi biz bu durumu kendi kendimize yapamaz mıyız? diye sorabilir. İllaki psikoloğa gitmeli, psikoterapi almalı mıyım? Elbette ki yapabilirisiniz. Yalnız bu bir yere kadar olabilir. Kişi kendine o kadar yakındır ki dışardan kendine bakması zordur. Kim olduğumuzu görmek için dışardan bakabilmemiz gerekmektedir.

Tam bu nokta da psikolog sizi yargılamadan, objektif bir şekilde size kendiniz tanıma olanağını sunuyor. Diğer bir durumda dışarıdan biri olması gerekiyorsa ben bunu arkadaşımla, ailemle yada akrabalarımla yapabilirim olmaktadır. Bu durumda da yakınlarımız bazen bizimle aynı duygu ve düşüncede bazen de zıt bir düşüncede olabilir. Bu da hissettiklerine göre bizim duymak istediklerimizi bize söyleyebilirler. Bazen de bizi koruma iç güdüsüyle, bize dair geçmiş yaşantılarından var olan ön yargılarıyla size davranışlarda ve söylemlerde bulunacak, hareket edecektir.

Psikoloğunuz, kendinize karşı daha objektif bir bakış açısı geliştirmenize, dolayısıyla belli olaylara nasıl tepkiler verdiğinizi verdiğiniz tepkilerin nedeni daha net bir şekilde anlayabilirsiniz. Psikoloğunuz ve psikoterapi size ciddi durumlarla mücadele etmenin yanı sıra, kendinizi tanıma fırsatı sağlamaktadır.

Sosyal bağlantılarınız bu yazıyı okumak isteyebilir.
    • Blog Yazarı

Sen de Yorumla!

En Son Eklenen Makaleler